Jeśli w sypialni, pod zwykłą kołdrą zaczynasz kichać, kaszleć, doświadczać duszności i drapania w gardle, najprawdopodobniej oznacza to alergię na kurz oraz roztocza, gromadzące się w zwykłej kołdrze, wypełnionej pierzem lub puchem. Na szczęście z pomocą przychodzą kołdry dla alergików, wypełnione innymi, nieodzwierzęcymi wypełniaczami. Tego typu kołdry nie tylko nie gromadzą na sobie alergenów, lecz również umożliwiają właściwą cyrkulację powietrza, regulują poziom wilgotności i uniemożliwiają rozwój oraz gromadzenie się szkodliwych drobnoustrojów, gwarantując zdrowy, spokojny sen. Sprawdź, jakie kołdry polecane są dla osób ze skłonnością do alergii.
Jakie rodzaje kołder dla alergików wyróżniamy?
W tego typu kołdrach specjalne włókna mają właściwości szybkoschnące. Kołdry z dodatkiem bambusa optymalizują temperaturę ciała podczas snu, są miękkie nie za grube i miłe w dotyku. Posiadają właściwości antygrzybiczne. W przypadku alergików równie dobrze sprawdzą się kołdry z mikrofibry, zapewniające optymalną cyrkulację powietrza i pozwalająca na utrzymanie wysokiej higieny snu. Są antybakteryjne i można je prać w wysokich temperaturach.
Kołdra dla alergików, posiadające w składzie aloes, wykazują właściwości kojące i regeneracyjne. Antybakteryjnie i antyalergicznie, gwarantują spokojny sen osobom o wrażliwej skórze. Osobom uczulonym na kurz oraz roztocza polecamy również kołdry z poliestrowego mikrowłókna z warstwą aloesu, dodającym kołdrze delikatności i miękkości. Dobrze sprawdzą się także kołdry, wypełnione poliestrowo-silikonowym granulatem.
Na co zwracać uwagę, wybierając kołdrę dla alergika?
Wybierając kołdrę dla alergika sprawdź, w jakiej temperaturze zaleca się ją prać. W przypadku kołder dla osób uczulonych na roztocza, wysokość temperatury prania nie może być niższa niż 60 stopni Celsjusza, ponieważ dopiero w takiej giną roztocza. Kołdra dla alergików powinna posiadać atesty i certyfikaty potwierdzające, że nadaje się do użytku przez osoby uczulone. Naturalne materiały na kołdry dla alergików to len, bambus jedwab, syntetyczne to włókna poliestrowe, silikonowe, mikrofibra i lyocell. Samo poszycie kołdry powinno być bawełniane, z dodatkiem włókien, niepowodujących alergii, takich jak poliester czy lyocell.
Jeśli jesteś alergikiem, unikaj w sypialni zbyt wielu mebli, ozdób, ramek i przedmiotów, na których osadza się kurz. Zrezygnuj z dywanów, grubych i długich zasłon, tapet i sztukaterii.